• 1403/03/26
  • - تعداد بازدید: 94
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از بیماری های منتقله از پشه آئدس ویژه پزشکان خانواده

کارگاه آموزشی پیشگیری از بیماری های منتقله از پشه آئدس، همزمان به شیوه حضوری و وبینار، ویژه پزشکان خانواده شبکه بهداشت و درمان کازرون برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون، کارشناس مسوول واحد مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت شهید "پیرویان" این شهرستان با بیان اکولوژی و بیولوژی پشه آئدس و بیماریهای منتقله از آن مانند تب دانگ، چیکونگونیا، زیکا و تب زرد، گفت: این پشه، روزها انسان را می گزد و بیشترین گزش را در صبح زود و هنگام غروب آفتاب انجام می‌دهد.

 

 

مهندس "علی نجفی" افزود: پشه های آئدس در هر ظرف یا جایی که مقداری آب جمع می‌شود، مانند لاستیک های فرسوده، قوطی های کنسرو و ظروف پلاستیکی رها شده در محیط، قایق و گلدان ها تخم گذاری می کنند.

او ادامه داد: بیماری ویروسی تب دانگ به وسیله گزش پشه آئدس به انسان منتقل شده و علائم شبه آنفلوانزا مانند تب، سر درد شدید، درد مفاصل، استخوان ها و عضلات، درد پشت چشم و بی اشتهایی و استفراغ به همراه دارد.

این کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر با بیان اینکه این بیماری در کشورهای عربی خلیج فارس مانند امارات متحده عربی و عمان و در کشورهای پاکستان، هند و عربستان و بسیاری از مناطق گرمسیری جهان وجود دارد، از پزشکان خانواده درخواست کرد برای تمامی بیماران دارای تب طول کشیده به مدت دو روز، سابقه مسافرت به کشورهای آندمیک بیماری تب دانگ و داشتن دست کم دو مورد از علائم بیماری مانند سردرد، علائم گوارشی و راش ماکولوپاپولر، درمان حمایتی شروع و گزارش بیماری آنها را به واحد مبارزه با بیماری های واگیر ارسال کنند./س.تدینی

 

 

 

  • گروه خبری : گروه های مطالب,اخبار,اخبار واحدها
  • کد خبری : 103724